Arutelu, töötuba, kväärid koomiksid
Q-Space´i Narva festival võtab jutuks teemad, millest tavaliselt vaikitakse.
17.-18. veebruaril toimuvad Narva kunstiresidentuuris (NART) Q-Space´i LGBTQ+ kultuuri sündmused, et juhtida tähelepanu Eesti venekeelsele kväärkogukonnale ja transinimeste vajadustele. Kohapeal on võimalik soetada Eesti esimest LGBTQ+ koomiksikogumikku eesti- ja vene keeles.
Kahe päeva jooksul on Narvas lisaks filmilinastustele plaanis arutada põnevate teemade üle. Kohtumistel režissööride, haridusspetsialistide, poliitikute ja Narva elanikega nii kväärkogukonnast kui laiemalt, loodab Q-Space´i festival luua ruumi dialoogiks ja mõistmiseks, samuti teha plaane tulevikuks.
Vaba mikrofoni õhtu Narva kväärkogukonna vajaduste teemal
“Narva LGBTQ inimesed: me oleme siin!” See on kohtumise pealkiri, kus saavad kokku kõik, kes soovivad arutada kvääride kohtumispaikade ja avalikult kväärina elamise üle Narvas. Kas see on üldse võimalik või peab tingimata kolima suuremasse linna või oma identiteeti peitma? Mis lahendusi on olemas ja mida saame koos muuta, et teha Narva kaasavamaks ja aktsepteerivamaks?
Mõttevahetus toimub sõbralikus atmosfääris gestalterapeudi ja kogenud töötubade läbiviija Aleftina Shaulskaya juhendamisel.
Töötoas osalemiseks palun täita registreerimisvorm. Kohti on kokku 30 ja registreerimine on avatud 10.veebruarini 2024.
18. veebruaril kell 16-17 NART-is, Joala 18.
Sooidentiteet ja avalikkuse teadlikkus transinimeste probleemidest
Transinimeste kohta liigub mitmeid müüte ja valearusaamu, mistõttu nad kogevad tihti mõistmatust ning kiusu. Risk avalikult tänavatel liikuda on transinimestel suurem kui teistel LGBTQ+ kogukonna inimestel. Süstemaatilise tõrjumise tulemuseks ja kurvaks tõestuseks on ka transinimeste kõrged suitsiidiarvud.
Belgia film “Lola mere ääres” räägib võitlusest elu eest. Q-Space´I publikul on võimalik filmi ja transteemade üle arutada kahe eksperdiga: Tallinna ülikooli doktorandi Sara Arumetsaga ja kvääraktivisti ning Tartu ülikooli teaduri Sasha Milyakinaga.
17. veebruaril kell 19.20-21.50 NART-is, Joala 18
Kväärkoomiksite kogumiku „How much queer work“ esitlus eesti- ja vene keeles
Q-Space on tõlkinud ja kaante vahele pannud kväärkoomiksite kogumiku „How much queer work“, mis räägib kvääride kogemustest eri riikidest: Soomest, Saksamaalt, Horvaatiast, Venemaalt, USA-st ja mujalt. Tegemist on erilise kollektsiooniga naljakatest, kurbadest, tegelikkusel põhinevatest ja väljamõeldud lugudest. Kunstnik Victoria Lomasko näiteks joonistas koomiksi Vene LGBT filmifestivalist „Side by Side“, Soome kunstnik Olli Hietala aga viisidest, kuidas leppida oma homoseksuaalsusega. Mitmed teised autorid kogumikus on kväärkoomiksite žanri tunnustatud pioneerid.
„How much queer work“ koomiks eesti- ja vene keeles on saadaval NART-is ja pärast festivali organisatsiooni sotsiaalvõrgustikus.
Piletid: Täispilet 5 eurot ühe ürituse eest, sooduspilet 4 eurot, sissepääs pagulastele tasuta. Piletid on müügil Fientas alates 26. jaanuarist ja festivali päevadel kohapeal NART-is.
Kõikidel filmidel on eesti-, inglise- ja venekeelsed subtiitrid, vestlusringid toimuvad inglise ja vene keeles.
Meedia akrediteerimine
Pressifotod
MTÜ Q-Space asutati 2022. aastal Eestis. Organisatsiooni eesmärk on luua LGBTQ+ kogukonnale turvalist ruumi ja soodustada ühiskonnas avatust ja arutelu. Mais 2023 pälvis Q-Space Aasta Vikerkaarekangelase tiitli Eesti LGBT Ühingult.
Oma lühikese tegutsemisaja jooksul on Q-Space korraldanud üle 20 avaliku filmilinastuse Tallinnas ja Narvas, vägivallavastase meeleavalduse ja filminäitamisi Baltic Pride 2023 ajal. Kokku on Q-Space´i sündmustel Eestis osalenud üle 2000 inimese.
Gulya Sultanova (vene ja inglise keeled)
Korraldaja Q-Space
gulya@q-space.ee