Avaleht
/
Uudised
/
Narvas toimus esimene kväärkultuuri festival

Narvas toimus esimene kväärkultuuri festival

17. ja 18. veebruaril 2024 toimus Narvas esimene kväärkultuuri festival

Möödunud nädalavahetusel toimunud Q-Space kväärkultuuri festival Narvas tõi filmilinastuste, filmitegijatega kohtumiste ja aruteludega kokku kväärkogukonna, ajakirjanikud, haridustöötajad ja kõik kväär-teemadest huvitatud inimesed.

Esimene Narva kunstiresidentuuris toimunud Q-Space'i kväärkultuuri festivali väisas umbes 150 külastajat: filmilinastused ja arutelud tõid kokku huvilisi Narvast, kuid külalisi tuli kohale ka Tartust ja Tallinnast. Festival oli sündmusterohke ja huvitav, aga samas rahulik ning turvaline.

"Oleme uhked, et oleme korraldanud esimese LGBTQ-festivali Narvas. Nagu ootasime, osutusid need teemad linnaelanike jaoks teravalt aktuaalseks. Paljud mainisid LGBTQ-teemade infovaakumit või demoniseerimist, teadmatust sooküsimustes ja hirmu  LGBTQ teemadel narvalastega vestluse alustamise ees, eriti koolides. Paljud külastajad märkisid, et on viimane aeg vaikusest lahti murda ja väga oluliseks on sagedamini kogunemine ning avalikku arutelu jätkamine. Seda vajavad nii kogukonna liikmed kui ka nende sugulased ja sõbrad, haridus- ja kultuuriasutuste esindajad, meedia, ühesõnaga - kogu ühiskond," ütlevad festivali korraldajad Gulya Sultanova ja Manny de Guerre. "Q-Space jätkab LGBTQ-ürituste korraldamist Narvas kui ka teistes Eesti linnades."

Festivali raames toimus arutelu kvääride aktsepteerimisest perekondades; transinimeste probleemide teemaline arutelu sisaldas üksikasjalikku kirjeldust sellest, kuidas transinimesed elasid Nõukogude Liidus ja kuidas nende eluolud muutusid iseseisvas Eestis; töötuba narvalastega kvääride vajadustest kujunes väga emotsionaalseks ja sisukaks vestluseks ning lõpparutelu LGBTQ-kogukonna olukorrast koolides kutsus esile publiku elava vastukaja ja ägeda aplausi.

Festivalil osalejad ja külastajad avaldasid lootust, et Q-Space festival jätkub Narvas.

Pressifoto

Treiler

No items found.